bahrevari
27 اسفند 1401 - 20:04

فاز اول محور گردشگری و فضای شهری حاج عزت اله فهندژ سعدی افتتاح شد

پس از هشت سال از شروع عملیات اجرایی محور گردشگری و فضای شهری حاج عزت اله فهندژ سعدی، فاز اول این محور امروز افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، هفتمین جهش عمرانی کلانشهر شیراز با افتتاح فاز اول محور گردشگری و فضای شهری حاج عزت اله فهندژ سعدی برگزار شد. این پروژه در شهرک سعدی با اعتبار 41.8 میلیارد تومان پس از گذشت هشت سال از عملیات اجرایی آن ظهر امروز با حضور مدیران استانی و شهری افتتاح شد. 

استاندار فارس در این مراسم در سخنانی از عزم جدی برای محرومیت زدایی در مناطق کم برخوردار خبر داد. محمدهادی ایمانیه عنوان کرد: محله سعدی دارای مردمانی اصیل، معتقد و شرافتمندی است که وفاداری آن‌ها به شهرشیراز و ایران بار‌ها اثبات شده است. استاندار فارس با بیان اینکه اهالی این شهرک نسبت به برپایی آیین‌های مذهبی و ملی نگاه ویژه‌ای دارند، افزود: این در حالیست که جامعه مدیران نتوانسته رسالت‌های خود را نسبت به این مردم غیور به جا آورد.

ایمانیه از اجرای این پروژه به عنوان اقدامی موثر در حوزه گردشگری و تقویت نشاط اجتماعی یاد کرد و گفت: قیمت روز اجرای این پروژه مبلغی بالغ بر هزار میلیارد تومان است؛ لذا در تلاشیم با همکاری اداره کل راه و شهرسازی و شهرداری شیراز اقدامات تاثیرگزاری در حوزه زیباسازی و احیای بافت فرسوده این منطقه انجام شود.

استاندار فارس از سعدی به نام شاعر پرآوازه جهان اسلام و جهان بشریت یاد کرد و گفت: اشعار این شاعر گرانمایه در معتبرترین محامع بین المللی خودنمایی می‌کند و این بیانگر اصالت فرهنگ اصیل فارس و ایران است.

ایمانیه یادآور شد: ساماندهی محور سعدی از رسالت‌های اصلی است که باید نسبت به آن همت گذاشت. چرا که چشم انداز مناسبی را پیش روی ایرانیان و جهانگردان بین‌المللی قرار خواهد داد.

شهردار شیراز در این مراسم با بیان اینکه این فاز اول این پروژه یک کیلومتری امروز در ادامه هفتمین مرحله جهش عمرانی کلانشهر شیراز افتتاح شد، اظهار داشت: این پروژه و این خیابان سی متری، یک پروژه بازگشایی معبر بود که در ده ساله گذشته حتی تردد یک خودرو سبک از آن وجود نداشت.

محمد حسن اسدی عنوان کرد: برای اجرای این پروژه نزدیک به 200 پلاک منزل و مغازه تملک شد و جا به جایی تأسیسات صورت گرفت. 

شهردار شیراز با بیان اینکه به دلیل مجاورت این معبر با آرامگاه سعدی، این معبر سنگ فرش شد و کف سازی آن در دستور کار است، افزود: این معبر تبدیل به یک محور گردشگری خواهد شد. 

بهانه‌ای برای عدم اجرای پروژه نمی‌پذیریم 

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در این مراسم با ابراز یک گلایه از شهردار منطقه سه، گفت: اینکه ما پروژه‌ای را برای مردم افتتاح می‌کنیم بسیار خوب است، اما این پروژه منتی بر مردم نیست. 

مهدی طاهری ابراز کرد: این پروژه برای منطقه و شهرداری شیراز عددی نیست و حجم کار آن برای شهرداری بزرگ نیست. 

رییس شورای شهر شیراز با اشاره به بازدید‌های صورت گرفته از این پروژه در سال گذشته، عنوان کرد: سال گذشته در هنگام بازدید اعلام شد که دو ماهه آینده افتتاح می‌شود، اما این اقدام صورت نگرفت تا به امروز که همزمان با فرارسیدن نوروز صورت گرفت. 

طاهری گفت: باتوجه به اینکه فاز اول این پروژه امروز افتتاح شد و شهردار منطقه اعلام کرد که شهریور ماه فاز نهایی آن به بهره برداری می‌رسد دیگر هیچ بهانه‌ای را نمی‌پذیریم و شهریور ماه 1402 باید این پروژه به اتمام برسد و اینکه اعلام می‌شود فاز اول و دوم در حقیقت اجرای پروژه نیست. 

وی با بیان اینکه مردم شهرک سعدی به علم، ادب، حکمت و صبر مشهور هستند، افزود: این پروژه چندین سال به دلیل مشکلاتی که با آن مواجه بود اجرایی شدن آن طول کشید و محله سعدی که به عنوان یکی از مهم‌ترین نقاط گردشگری شهر شیراز است، اگر قرار باشد در وضعیت فعلی باشد و از محرومیت درباره آن سخن بگوییم فایده‌ای ندارد. 

رییس شورای شهر شیراز در خطاب به شهردار منطقه سه با بیان اینکه هر آن چه که این محله نیاز دارد باید مطرح شود، گفت: باتوجه به اینکه فاز اول این پروژه به ثمر رسید، اما مردم این محله به این اقدام قانع نبوده و نیاز است هر چه زودتر اقدامات مربوط به این پروژه به جهت تکمیل و پایان رسیدن آن در دستور کار باشد. 

پایان عملیات تکمیلی پروژه تا شش ماه اول سال 1402 

محمدرضا هاجری ناظر شورا در منطقه سه شهرداری شیراز با بیان اینکه ترک این مراسم توسط برخی مدیران نشان از عدم هماهنگی است، گفت: اجرای این پروژه از شورای سوم در دستور کار بود. 

 این عضو شورا افزود: با صراحت اعلام می‌کنم که در شورای پنجم اخلال برای اجرای این پروژه وجود داشت، اما با روی کار آمدن شورای ششم آفاتی که در این پروژه وجود داشت رفع شد و تهاتر املاک صورت گرفت. 

هاجری در ادامه با بیان اینکه اجرای این پروژه در جوار آرامگاه سعدی بود و این محور به عنوان یک پهنه گردشگری مطرح میشد، گفت: باتوجه به موقعیت این پروژه با اجرای عملیات آسفالت آن مخالفت شد. چرا که این محیط به یک فضای مناسب با محوریت پیاده راه احتیاج داشت که با موافقت شهردار و هزینه‌ای بالغ بر 50 میلیارد تومان عملیات سنگفرش آن صورت گرفت. 

ناظر شورا در منطقه سه با اشاره به اینکه این موضوع باید مطالبه مردم باشد که شهرداری منطقه سه در شش ماهه اول سال جاری فاز تکمیلی این پروژه را باید به اتمام برساند، گفت: اجرای چنین پروژه‌ای بسیار سخت بود چرا که بسیاری از خانه‌ها تملک شد.

هاجری همچنین اضافه کرد: این درخواست را از شهردار منطقه سه داریم تا در اردیبهشت ماه سال آینده، اولین فرهنگسرای تعزیه کشور در این شهرک کلنگ زنی شود. 

به گزارش تسنیم در اوایل دهه هشتاد توسعه ضلع شرقی آرامگاه سعدی شروع و قرار بر احداث خیابانی از ضلع شرقی آرامگاه به سمت دارالرحمه شهرک سعدی یا همان خیابان شهید وفایی شد و سال 86 اولین تملک‌ها صورت گرفت و عملیات اجرایی آغاز شد و اکنون پس از گذشت حدود 20 سال فاز اول معبر حاج عزت اله فهندژ سعدی به بهره برداری رسید و فاز‌های بعدی آن در شهریور ماه تکمیل و افتتاح خواهد شد.

انتهای پیام/424/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1099416