bahrevari
19 بهمن 1401 - 16:24

۵۵۰۰ واحد اماکن دامی در مناطق زلزله زده خوی احداث می شود

ارومیه - مشاور وزیر و مدیرکل دفتر امور استان‌های وزارت جهاد کشاورزی از احداث ۵ هزار و ۵۰۰ واحد اماکن دامی در مناطق زلزله زده خوی خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، سیدمجید موسوی ظهر چهارشنبه در بازدید از مناطق زلزله زده خوی اظهار کرد: تخصیص تسهیلات بانکی برای بازسازی و احداث پنج هزار و ۵۰۰ واحد اماکن دامی در دولت مصوب شده که این اماکن در سریع‌ترین زمان ممکن بازسازی شوند و ما انتظار داریم دامداران هم در این زمینه مشارکت و همکاری لازم را داشته باشند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه تعداد زیادی از جایگاه‌های دامی بر اثر زلزله خوی اسیب دیده اند و شدت سرمایی که در منطقه وجود دارد و خیلی خطرناک برای دام‌ها است.

موسوی یادآور شد: از طریق معاونت تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی پیگر تأمین به موقع کنسانتره و خوراک دامی، تأمین اقلام ضروری بویژه تأمین نایلون برای سرپناه احشام هستیم.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی افزود: چنانچه دامدارانی باشند که تسهیلات بانکی برای تجهیز اماکن دامی خود از بانک‌ها داشته باشند، پیگیری می‌کنیم این تسهیلات تمدید یا استمهال شوند.

معاون برنامه ریزی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی نیز در این بازدید گفت: خسارت به بخش کشاورزی شهرستان خوی در اثر وقوع سه زلزله ماه‌های ۱۳ مهر، ۲۸ دی و هشتم بهمن امسال هشت هزار و ۸۰ میلیارد ریال ارزیابی شده است.

غلامعلی مرادی افزود: ۱۰ هزار و ۴۶۳ واحد دامی اعم از سنتی و صنعتی در اثر زلزله دچار آسیب شده‌اند که برای بازسازی و نوسازی این واحدها نیازمند هفت هزار و ۳۳۶ میلیارد ریال اعتبار اعم از کمک‌های بلاعوض دولتی و تسهیلات اعتباری هستیم.

وی ادامه داد: کل خسارت وارد شده در ۱۳ مهر ماه در حدود ۷۰۱ میلیارد ریال، در زلزله ۲۸ دی سه هزار و ۵۴۷ میلیارد ریال و در هشتم بهمن سه هزار و ۸۳۹ میلیارد ریال برآورد شده است.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اضافه کرد: خسارت وارد شده به دام‌های شهرستان خوی شامل پنج میلیارد ریال است که این خسارت‌ها ناشی از تلفات ۵۲ رأس دام سبک و هفت رأس دام سنگین و یک قطعه شترمرغ بوده است.

به گفته مرادی، ۳۲ واحد مرغداری نیز دچار خسارت شده که این خسارت بیش از ۱۶۰ میلیارد ریال برآورد شد، همچنین چهار واحد گلخانه‌ای نیز دچار آسیب شده که خسارت‌های وارد شده ۲۰ میلیارد ریال برآورد شده است.

مرادی تاکید کرد: منابع تأمین آب و انتقال آب شامل قنات، ایستگاه پمپاژ، ۱۴ کانال نیز دچار خسارت شدند که اعتبار مورد نیاز برای بازسازی این منابع ۲۵۶ میلیارد ریال برآورد شده است.

وی ادامه داد: نیازمند تأمین و تخصیص یک هزار تُن نهاده دامی اعم از جو و کنستانتره، ۵۰۰ تُن ارد ترمیمی و ۱۰۰ هزار مترمربع نایلون برای پوشش واحدهای آسیب دیده تولیدی در بخش کشاورزی به این شهرستان هستیم.

شهرستان خوی ساعت ۲۱ و ۴۴ دقیقه شنبه شب بر اثر زمین لرزه‌ای به بزرگی ۵.۹ درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) لرزید.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1028044